Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Nelerdir?

Bitcoin nedir sorusunun birçok kişiye göre farklı tanımı olsa da bitcoin elektronik ortamda oluşturulan ve saklanan bir dijital para birimi biçimidir. Bitcoin hiç kimse tarafından kontrol edilmez ayrıca Bitcoinler dolar veya euro gibi basılmaz. Satoshi Nakamoto Bitcoin’i matematiğe dayalı bir ödeme aracı olarak önermiştir. Bitcoin geleneksel olarak para arzını ve küresel piyasadaki para birimini kontrol eden merkezi bankalar gibi hükümet yetkililerinden bağımsız bir ödeme veya aktarım metodudur.

Bitcoin satın almak oldukça kolay bir işlemdir herkesin rahatlıkla kullanabileceği bitcoin borsaları bulunmaktadır. Satın almak için öncelikle bir cüzdan oluşturmalısınız. Ardından işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Bitcoin tıpkı borsada işlem gören hisse senetleri gibi fiyatı anlık olarak değişen bir para birimidir. Bitcoin fiyatları, 22 Aralık 2017 Cuma günü keskin bir düşüş sonrasında sabit kalma belirtileri göstermektedir. Bu keskin düşüşün ardından oluşan kısa paniğe rağmen, Bitcoin’in piyasa değeri, yaklaşık 618 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek seviyesine geri dönmüştür. Bu nedenle bitcoin nekadar sorusunu ancak Coindesk gibi anlık olarak bilgi veren siteler üzerinden cevaplamak mümkündür.

Bitcoin hakkında bilinmeyenler

1-Bitcoin mucidi hala tam olarak bilinmemektedir

2009’da Bitcoin’in başlangıcından bu yana Bitcoin’in mucidinin kim olduğu konusunda birkaç spekülasyon yapılmıştır. Bitcoin teknik belgesi Satoshi Nakamoto isimli bir takma ad ile halka açık hale getirilmiştir. “Satoshi” nin kimliği ise halen çözülmesi gereken bir gizemdir. Bazıları Samsung, Toshiba, Nakamichi ve Motorola’nın birlikte Bitcoin oluşturduğunu öne sürmektedirler.

Bu gizlilik, “Bitcoin bir Ponzi Şeması” gibi yorumlara yol açtı, ancak bu söylentiler BTC’nin büyümesini durdurmadı. Çünkü Bitcoin’in amacı, para alışverişi için merkezi olmayan bir yöntem olmak olduğundan bu anonimlik dijital platform için oldukça sağlıklıdır.

2-Bitcoin özel anahtarınızı kaybederseniz, bitcoinlerinizi kaybedersiniz

Bir IT uzmanı olan James Howells, Kasım 2013’te 7.500 adet bitcoini kaybetti. Evinde masasını temizlerken 2010 yılında madenciliğini yaptığı bitcoinlerinin özel anahtarlarını (private keys) kaydettiği harddiski yanlışlıkla çöpe attı. Şu anda, 7.500 BTC’nin değeri yaklaşık 19,4 milyon dolar. Özel anahtarlar olmadan, bitcoin sonsuza kadar kaybolur kimse onları kullanamaz. Bu zamana kadar, tüm bitcoinlerin yaklaşık% 25’inin sonsuza kadar kaybolduğu tahmin edilmektedir.

3-Hollanda’da Bitcoin Bulvarı bulunmaktadır

Yolunuz Hollanda’ya düşerse Lahey’de bulunan Bitcoin Bulvarı’nı ziyaret etmelisiniz. Bierkade ve Groenewegje kanallarının yanında bulunan iki sokakta çalışan esnafın büyük bir çoğunluğu Bitcoin ile ödeme almaktadır.