Bitcoin Hakkında

Bir tür dijital para olarak karşımıza çıkan bitcoin 2008 yılında piyasalara girmiştir. Satoshi Nakamoto tarafından başlatılan bitcoin bir banka ve resmi kuruluşla herhangi bir iletişim kurmadan ülkelerin kendi para birimleri aracılığıyla alınıp satılabilen aracı kullanmaksızın para transferi yapılabilen bir uygulamadır. Küresel piyasalar içerisinde bir alternatif olarak yerini alan bitcoin son yıllarda hayli ilgi görmektedir. Dijital paranın çok yakın zamanda kağıt para yerine geçebileceğini düşünenlerin sayısı da az değil tabi ki. Ancak günümüz şartlarında bu pek mümkün görünmese de dünya üzerinde pek çok ülke içerisinde bitcoin paraları itibar kazanmaya başlamış görünüyor. Madencilik ve hesaplama yetkisinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan bitcoin bilgi birikiminin yanı sıra yeterli düzeyde bilgisayar kullanımı bilinmesini de gerektiren bir alan haline geldi.

 

Herkes Bitcoin Yapabilir mi?

Bitcoin parasını kendi başınıza yapmayı istiyorsanız bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmalısınız. Tabi bunun yanı sıra çok iyi derecede bilgisayar sistemi bilgisine de hakim olmalısınız bunun nedeni ise bitcoin madenciliğinin bilgisayarınızın alt donanımları sayesinde işleyişini sürdürüyor olmasıdır. Özellikle de bilgisayar ekran kartlarının işlemcinin çok hızlı olması gerekiyor. Ekran kartınız ve bilgisayar sisteminiz ne kadar kuvvetli olursa bitcoin para kazanma olasılığınız da o kadar yüksek hale gelir. Piyasada bulunan pek çok bitcoin dijital para arasında yerinizi alabilmek için bu alt yapıyı oluşturmuş olmanız gerekmektedir. Madenciliğin kural ve sistemlerindeki protokoller ne kadar farklı olsa da sistem mantığı ve işleyişi aynı olduğundan deneyim ve birikimle siz de bitcoin parası kazanabilirsiniz. Piyasada madencilik için özel tasarlanmış sistemlerin mevcut olması bunları satın alarak ya da kiralayarak kazanç sağlamaya destek olmaktadır.

 

Bitcoin Dezavantajları

Para transferi yaparken alıcı ve gönderici kimlik bilgileri gizli tutulduğundan illegal ve yasa dışı yollara başvurmanın kolay olmasıdır. Olası bir kayıp durumunda banka kartları gibi bankaya bildirmek gibi bir durumunuz olmadığından kaybetmesi kolaydır. Burada yapabileceğiniz tek önlem bitcoinlerin internet bağlantısı bulunmayan bir hard diskte saklı tutulmasıdır. Bunun dışında alabileceğiniz de bir önlem bulunmamaktadır. Bitcoin bir anda milyonlar kazandırabileceği gibi bir anda kaybetmenize neden olacağından riski fazla bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.