Bitcoin Nedir, Nasıl İşlem Yapılır?

Bitcoin nedir?

Bitcoin şimdiye kadar icat eden ilk kripto para birimidir. Kimliği bugün bile belirlenemeyen Satoshi Nakamoto kod adlı bir geliştirici tarafından en üst düzey anonimlik sağlamak adına paranın yerine geçmesi için tasarlanmıştır. Bitcoin var olan ilk şifreli dijital para olduğundan, 2009 yılından beri ortaya çıkan tüm diğer dijital para birimleri Altcoin veya alternatif paralar olarak adlandırılır. Bitcoin’in avantajlarından biri, kişinin yerel donanımında çevrimdışı olarak saklanabilmesidir. Bu işleme soğuk depo denir ve bu dijital paranın başkaları tarafından çalınmasını önler. Dijital para birimi internette bir yerde (sıcak depoda) saklandığında, çalınması riski yüksektir.

Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bitcoinler çeşitli şekillerde elde edilebilir. İlk yöntem bitcoin satın almak olup çoğu ülkede, yerel para karşılığında Bitcoin satışı yapan şirketler bulunur. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde, Coinbase adlı bir şirket banka hesabınıza veya kredi kartınıza bağlanır ve sahip olduğunuz bitcoinlerin Dolar üzerinden satışını yapar. Coinbase gibi bitcoin borsaları üzerinden hesap açmak çok sayıda kimlik doğrulaması gerektiren geleneksel bir banka veya hisse senedi aracı hesabı açmaya benzemektedir.

Kimliklerini ortaya koymak istemeyen insanlar için LocalBitcoins gibi kimlik doğrulaması yapılmaksızın genellikle Bitcoinleri nakit olarak alıp satmak için hizmet veren çeşitli şirketler bulunmaktadır.

Bitcoin Değeri Nasıl Belirlenir?

Tek bir bitcoin değeri günlük hatta anlık olarak değişim gösterir; bugünün değerini görmek için Coindesk gibi siteleri kontrol edebilirsiniz. Piyasada var olan iki milyondan fazla bitcoin bulunmaktadır. Bitcoin sayısı 21 milyona ulaştığında ki bu tahminen 2040 yılı civarında olacaktır – Bitcoin üretimi durdurulacaktır. Bitcoin fiyatları borsalarda teklif verme yöntemiyle hisse senedi ve altın fiyatlarının belirlenme biçimine benzer şekilde pazardaki oyuncular tarafından belirlenmektedir.

Bitcoin Düzenlemeleri Nelerdir?

Bitcoin para birimi herhangi bir düzenlemeye tabi değildir yani tamamen merkezsizleşmiş bir sisteme sahiptir. Sistemin arkasında hiçbir ulusal banka veya ulusal darphane bulunmamaktadır. Bitcoin para birimi tamamen düzenlenmemiş ve tamamen merkezsizleşmiştir. Hiçbir ulusal banka veya ulusal nane yoktur ve herhangi bir mudiler sigortası yoktur. Para birimi kendinden emin ve teminat altına alınmamıştır, yani bitkisel paranın arkasında değerli bir metal bulunmamaktadır; Her bir bitkonun değeri her bir bitcoinin içinde bulunur. Bitcoin çoğu yerde “kendine yeten ve teminatsız” bir birim olarak tanımlanır bu da bitcoinin arkasında değerli bir metal bulunmadığı anlamına gelir.

 Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği, karmaşık matematik denklemlerini işleyen yazılımları bilgisayarınızda çalıştırmayı içerir. Bilgisayarınız bu denklemlerden birini çözerse, Bitcoins’e sahip olabilirsiniz.

Bitcoin ile Ne Yapılır?

Bitcoin parayla benzer şekilde harcama için kullanılabilir. Bazıları bitcoini yatırım amaçlı olarak tutarken, bazıları ise uluslararası para transferi için bir yöntem olarak kullanmayı tercih ederler.

Bitcoin’i kaç kişi kullanıyor?

Bitcoin kullanan insanların sayısını bulmak zordur. Bitcoin kullanıcı sayısını ölçmenin bir yolu cüzdan sayısıdır. CoinDesk ve Blockchain 2016 raporuna göre, bitcoin cüzdanları, 2014’ün sonundan 2015’in sonuna kadar bir yıl içinde iki katına ve 12.77 milyona çıkmıştır. Ancak birçok bitcoin kullanıcısı birden fazla cüzdana sahip olsa da cüzdan sayısı dünya çapındaki kullanıcı sayısının arttığının bir göstergesidir.

 Bitcoin ne kadar?

26 Aralık 2017 tarihi itibari ile Coindesk verilerine göre 1 bitcoin fiyatı 15.169 Dolar’dır.