Bitcoin Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin Nedir?

Son zamanlarda popülerliği hızla artan bitcoin nedir? Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli ve gerçek adı bilinmeyen bir programcı tarafından ortaya çıkarılan ve gün geçtikçe popülerliği ve yaygınlığı artan sanal para birimine verilen isimdir. Uluslararası kısaltması BTC olan bitcoin; günümüzde döviz ve altının yerini alarak, yatırım aracı olarak kullanılmaya başlamıştır. TC Merkez Bankası da bu kripto para birimine duyarsız kalmayarak; bu para birimi ile ilgili bir çalışma grubu oluşturmuştur. Bitcoinin kaynağı sanal ortamda yapılan madenciliktir. Bitcoin tıpkı bir maden gibi; bilgisayar ortamındaki yazılım içerisinde, bulunuyor, çıkartılıyor ve işleniyor. Ancak bu üretim 21 milyon adet ile sınırlandırılmış durumdadır. Sonu olan bir sistem olduğu için enflasyon riski yok denecek kadar azdır. Cep telefonu, bilgisayar ve internette hizmet veren servis sağlayıcılar aracılığıyla açılan sanal cüzdanlarda saklanmaktadır.

Bitcoinin Diğer Para Birimlerine Göre Avantajları Nelerdir?

Bitcoin diğer para birimleri ile kıyaslandığında pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şu şekilde sayılabilir; Bitcoin’ in diğer para birimleri gibi bir merkez bankası veya resmi kuruluş ile bağı yoktur. Yerel para birimleri ile alınıp, satılabilmekte; herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan dijital ortamda transfer edilebilmektedir. Herhangi bir merkezi otoritenin müdahalesi söz konusu olmadığı için, enflasyon, devalüasyon gibi kavramlardan etkilenmemektedir. İnternet sahibi olan herkes bu parayı satın alabilir, işletebilir ve bir başkasına gönderebilir. Kredi kartı ve pay pal gibi uygulamalarda devreye giren 3. Şahıs servis sağlayıcılar bu sistemde olmadığı için; kullananlar tarafından daha güvenli, basit ve ucuz olarak tarif edilmektedir. Gerçek para ile kıyaslandığında taşıması da daha kolaydır. Milyonlarca dolarlık bitcoin küçük bir hafıza kartında taşınabilmektedir. Blockchain adı verilen yüksek şifreleme teknolojili bir sisteme sahip olduğundan; kişilerin sahip olduğu para miktarı, parasını nereye harcadığı gibi bilgilere ulaşılamamaktadır.

Bitcoin Değeri Ne Kadardır?

Her para birimi gibi bitcoinin de bir piyasa değeri bulunmaktadır. Peki 1 bitcoin nekadar? Yakın bir zamanda 1900 doların üzerine çıkan bitcoin; bugünlerde 14200 dolar civarındadır. Bu değer yaklaşık olarak 54000 türk lirasına karşılık gelmektedir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin kripto para internet üzerinden alınıp satılabilmektedir. Geliştirilen yüksek şifreleme sistemi sayesinde bitcoin alım satımı daha kolay ve güvenli hale getirilmiştir. Bitcoin satın almak için öncelikle; bitcoinlerin konulacağı “wallet” adı verilen cüzdan hesabına sahip olmak gerekiyor. Kişi başına oluşturulabilecek cüzdan sınırlaması bulunmamaktadır. Cüzdan hesabı oluşturulduktan sonra bitcoin alım satımı için hizmet veren platformlardan bitcoin satın alınabilmektedir. Ayrıca dünya üzerinde hizmet veren 200 ün üzerinde bitcoin borsası bulunmaktadır. Bitcoin borsaları aracılığı ile de alım satım yapmak mümkündür. Güvenlik, masraflar ve erişilebilirlik gibi kriterler göz önünde bulundurulduğunda en çok tercih edilen ve en büyük bitcoin borsaları; Çin merkezli Binance, Avrupa, ABD, Kanada, Avusturalya ve Singapur’ da hizmet veren Coinbase, 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren Kraken, geniş bir hizmet yelpazesi sunan Cex.io, hemen hemen tüm dijital para birimlerini destekleyen ShapeShift, düşük maliyetler ile hizmet veren Poloniex, ABD merkezli ve kolay kullanımlı bir ara yüze sahip olan Bittrex ve platform kullanımı oldukça kolay olan Bitfinex olarak öne plana çıkmaktadır.