Bitcoin Sistemi

Dünya üzerinde popülaritesini hızla arttıran Bitcoin, hızla değer kazanması sebebiyle birçok yatırımcının ilgilisini çekti. BTC sembolü ile tüm dünyada kullanıcılarla buluşan Bitcoin, sanal bir para birimidir. Bu sebeple, Bitcoin basılı olarak el değiştirememektedir. Takas işlemleri sadece sanal olarak yapılmakla beraber Bitcoin biriktirmek için BitcoinCüzdanı’na sahip olunması gerekmektedir. Çoğu ülke tarafından geçerli bir para birimi olarak görülmeyen Bitcoin’in kullanımı gün geçtikçe artmakta ve bazı alışveriş siteleri de bu para birimini alışverişlerde kabul etmeye başlamıştır.

 

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretimi son derece zor ve masraflı bir iş olduğundan günümüzde bir adet Bitcoin üretmek için bile yıllar geçmesi gerekebilmektedir. Bu konuda Bitcoin elde etmek için kullanılan en iyi yöntem Bitcoin madenciliğidir. Bitcoin üretmek için çok hızlı ve çok güçlü sistemler gerekmektedir. Ayrıca Bitcoin’in yaratıcısı SatoshiNakamoto, Bitcoin güvenliği için birçok önlem aldığından Bitcoin üretmek hayli zordur. Bitcoin kazanmak için kullanılan Bitcoin madenciliği; tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi tasarlanmış olup, birçok rakamın bulunduğu yığından Bitcoin arama işlemidir. Bu sebeple; ne kadar güçlü bir bilgisayar sistemi kullanırsanız, o kadar çok arama kabiliyetiniz yükselecek ve Bitcoin bulma olasılığınız artacaktır. BTC protokolünün belirlediği kurallara göre, arama sonucu başarıya ulaşan bir kullanıcıya 25 BTC ödül verilmektedir. Bu ödül ilk başlarda 50 BTC iken gün geçtikçe bu ödül miktarı azalmaktadır.

 

Bitcoin Havuzları ( BitcoinPoll )

Bitcoin madenciliği, tek başına (Solo Mining) veya havuz madenciliği (PoolMining) olarak yapılmaktadır. Aslına bakılırsa havuz madenciliği Zcash, Bitcoin gibi dijital para birimleri ile hayatımıza giren bir kavramdır. Basit bir anlatımla, para kazanmak için bazı kullanıcıların bir araya toplanması anlamına gelen PollMining, ekip çalışması sonucu daha çok kazandırabilen bir sistemdir. Organize olup, daha çok ve daha hızlı para kazanmak isteyen kullanıcılar bu yolu tercih etmektedirler. Özellikle güçlü bir veri merkezine sahip olmayan ama çok kazanmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği bu sistem ileterek başınıza arama yapmaktan daha az zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Günümüzde yüzlerce Bitcoin havuzu bulunmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Donanım satın alarak dâhil olduğumuz bu sisteme yüklü harcamalar yapmamız gerekebilmektedir. Bu sebeple, emeğimizin karşılığını almak ve zamandan tasarruf sağlamak için kaliteli havuzlara katılım sağlamak çok önemlidir. Ayrıca Bitcoin madencileri, Bitcoin güvenliği için çok önemli bir vazife görmektedir. Bu madenciler olmadan Bitcoin, tamamen savunmasız ve dışarıdan gelebilecek her türlü saldırıya açıktır. Bu sebeple, Bitcoin ağının sağlıklı ve düzgün gelişimi için madenciler önemli bir yere sahiptir. Kaliteli ve iyi bir kazanç istiyorsanız, sağlam havuzlarla çalışmanız önem arz etmektedir. Madencilik havuzları güçlerini birleştirerek ödülü paylaşma usulü çalışmaktadırlar. Her madenci istediği havuzu seçmekte özgür olup, karlı havuzlarla işlem yapmak; madenciye büyük avantaj sağlayabilecektir.