Eğitim Sektöründe Endüstrinin Önemi

ENDÜSTRİ VE EĞİTİM

Gelişmekte olan ülkemizin karşılaştığı en önemli problemlerden biri endüstri sahasında eğitimli eleman azlığıdır. Bu konu ile ilgili çalışmalarda eğitim sektörüne çok iş düşmektedir. Teknoloji ve internetin şekil verdiği bir dünyada değişimi yakalayan kurum ve kuruluşlar büyük avantaj sahibi olarak geleceğe güvenli adımlarla ilerliyorlar.

NE YAPMALI?

Gelişen endüstri sayesinde mesleki liseler de ve yükseköğretim kurumlarında endüstri sahasında gerekli elemanı en iyi şekilde yetiştirmek için alanında uzman eğitmenler tarafından yetiştirilmek üzere farklı bölümler açılarak istihdam sağlanabilmektedir.

Aslında endüstri ve eğitim kelime anlamı ile birbirinden ne kadar farklı olsa da bir yapbozu tamamlayan iki önemli parçasıdır. Endüstrinin gelişimi daha çok eğitimli, bilgili ve uzman eleman ihtiyacı doğurdukça eğitim sektörü de bu alanda daha çok yeniliklere açık olup kendilerini yenileyip daha nitelikli mezun vermek için sınırlarını zorlayacaklardır. Endüstrinin gelişimi demek teknolojiyi her alanda tasarlayacaktır. Tasarlanan bu teknoloji karşımıza daha hızlı bir gelişim yolu açarak istenen ve hedeflenen ileri düzey teknolojiye sahip bir Türkiye’ye daha çabuk ulaşmamızı sağlayacaktır. Gelişip üretilen bu teknoloji de ise eğitim kaçınılmazdır. Eğitimin olmadığı bir yerde endüstrinin gelişimi de pek tabi beklenemez. Gelişmeyen endüstri ise eğitim sahasının gelişimine de izin vermez. Bu konuda eğitim sektörüne büyük iş düştüğünü unutmamak gerekir. Akademisyenlerin ve bu konuda uzman eğitmenlerin araştırmalar yapıp istenen hedefe ivedilikle ulaşmaları gerekir.