Kripto Paralar

Her yerde ve herkese anında ödeme fırsatı veren ve herhangi bir merkezi olmayan dijital kripto paralara Bitcoin denilmektedir. Bitcoin kripto paralar satılabilir, satın alınabilir ve diğer bütün para birimleri ile takas edilebilmektedir. Bitcoin kripto paralar bir şifreleme sistemi ile gizlilik sağlar. Bu sayede Bitcoin kripto para sahibi kişi, kendisine ait olan kripto paraları istediği gibi harcayabilir veya transfer edebilir.

2008 yılında ortaya çıkarılan ancak 2009 yılından sonra büyük bir patlama yaşayan kripto paralar, sanal para veya elektronik para olarak anılır. Herhangi bir kuruma, ülkeye veya kişiye bağlı olmayan kripto paralar, finans piyasalarını korkutmaktadır. Tamamen özgür bir sanal para birimi olan kripto paralar, bağımlı hale getirilemez.

Parayı amaç olarak değil araç olarak gören kripto para sistemleri, yeni deneysel bir teknolojidir ve BTC kısaltması ile anılır. Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan Bitcoin kripto paralar, doğrudan transfer özelliği ile kişiden kişiye transfer edilebilmektedir. Hiçbir aracıya ihtiyaç duymayan Bitcoin kripto paralar, internet üzerinden Bitcoin kripto para kabul eden yerlerde alışverişlerde kullanılabilir. Bu işlemlerde gönderinin kaynağını ve alıcıyı tespit etmek çok zordur. Gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra hesap sahibi dışında kimse Bitcoin kripto paraları kontrol edemez ve kullanamaz.

 

KRİPTO PARALAR NASIL ÜRETİLİR?

Bitcoin kripto paralar üretmek için mining yöntemi kullanmak gerekmektedir. Madencilik yaparak Bitcoin kripto sanal para birimi üretilebilmektedir. Bu iş için özel makineler bile üretilmiştir. Dünya’nın birçok yerinde de bitcoin kripto paraların tarlaları kurulmuştur. Bitcoin türevi olan altcoinler üretilerek Bitcoin kripto paralara çevrilebilmektedir. Bu işlem için ilk olarak bir ekran kartına ihtiyaç vardır. Bilgisayar yardımı ile de CPU işlemci kullanılarak Bitcoin kripto para madenciliği yapılabilmektedir. Ayrıca AMD ekran kartları ile de yüksek miktarda kripto kazıları yapılarak kripto paralar biriktirilebilir.

Kripto paraların algoritmaları yapılırken belirli bir sayıya geldiğinde üretimin durması esas alınmaktadır. Kripto paraların değerli olmasını sağlayan şey sınırlı sayıda üretiliyor olmasıdır. İnternet ve teknolojinin artık değerli madeni kripto paralardır. Bir şirket kendi kripto parasını üreterek insanların bu kripto paralara ilgi duymasını sağlarsa ve yatırım bu paralara artarsa, değer kazanan kripto paralar yatırım yapan kişilere de kazandırır. Kripto para sisteminin mantığı budur. Kripto paraların maddesel veya fiziki olarak bir karşılığı yoktur. Bir ağ etkileşimi olmasına rağmen bir merkezi de yoktur. Bu sistem her yere para transferi imkanı sağlar. Bu nedenle son dönemlerde popüler olmuştur.